Eylül 09, 2014
Chemorbis Türkiye Toplantısı

Dünyanın önde gelen polimer-plastik hammadde üreticileri, tüccarları ve disribütörleri ile 3. ChemOrbis Türkiye Toplantısı’nda buluştuk. 2001’den beri plastik sektörünün global iş ağı olan ChemOrbis’in 9 Eylül 2014 tarihinde Four Seasons Bosphorus Otelde düzenlediği toplantının sponsor firmalarından biri de olduk aynı zamanda.

 

25 farklı ülkeden 350’nin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşen bu geleneksel etkinlikte, plastik piyasasının üst düzey yöneticileri ile tanışma, yeni iş birlikleri geliştirme ve plastik sektörünün önemli konularını tartışma imkanını bulduk.

ChemOrbis Türkiye toplantısından öne çıkan satır başları

Türkiye ChemOrbis Yıllık Toplantısı 9 Eylül 2014 Salı günü Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’ta 350’yi aşkın katılımcının iştirakiyle gerçekleştirildi. Katılımcıların %20’sini Türkiye dışında 25 farklı ülkeden gelen misafirler oluştururken, %40’ı plastik sektöründe faaliyet gösteren işleyicilerdi.

Gün boyunca, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’nun önde gelen şirketlerinin yöneticileri, global petrokimya ve polimer piyasaları ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, toplantı süresince katılımcılar kahve araları, açık büfe öğle yemeği ve akşamki gala yemeği esnasında network imkanı buldular.

Konferans, Wood Mackenzie’den Alex Lidback’in ‘global ham madde piyasaları’ üzerine yaptığı sunum ile başladı. Lidback, önümüzdeki birkaç yıl içinde etilen fiyatlarının propilene kıyasla nispeten daha düşük seviyelerde seyretmesini beklediklerini belirtti ve propilen fiyatlarındaki artış beklentilerini krakerlerde daha hafif ham maddelerin kullanılmasıyla azalan propilen üretimine bağladı. Lidback, bu durumun propilen odaklı üretim yatırımlarını artıracağını öne sürdü.

Lidback’in sunumunu takiben, Nexant Inc. UK’den David M. Lines ‘global poliolefin piyasalarının mevcut durumu’ ile ilgili bir sunum yaptı. Lines sunumunda 2020 yılına kadar etilen ve propilen tüketiminin büyümesi ile ilgili beklentilere, bölgelere göre global poliolefin net ticaret verileri ile ilgili 2013 yılı verilerine ve 2018 yılı tahminlerine yer verdi.

İlk kahve molasının ardından, IHS’den Remko Koster ‘Orta Doğu kimya sektörünün konumu ve geleceği’ üzerine bir konuşma yaptı. Koster, Orta Doğu’nun maliyetler açısından sahip olduğu yüksek rekabet gücünü koruyacağını, ancak yeni kaya gazı projeleri ile ABD’nin bölgenin hemen ardında yer alacağını belirtti. Koster, Orta Doğu kimya sektörünün kademeli olarakham madde üretimini artıracağını, zira hükümetlerin iş yaratma süreçlerini hızlandırmak için ham maddeyi ithal etmek yerine üretmek için girişimlerde bulunacağı yönünde bir tahminde bulundu.

Koster’in sunumunun ardından Dr. Seyed Hosseini ‘İran petrokimya sektöründeki yeni gelişmeler’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Hosseini, İran’ın 2020 yılı itibarıyla hem kendi bölgesinde hem de dünyada petrokimya üretimi payını artırmayı planladığının altını çizdi. Bununla beraber, Dr. Hosseini İran sanayisinin karşı karşıya olduğu yasal dezavantajların kademeli olarak azalacağını, zira ABD ve Avrupa Birliği’nin İran üzerinde uyguladığı yaptırımların gelecek yıllarda daha da hafifleyeceğini belirtti.

Öğleden sonraki oturum ‘Poliolefin fiyatları nasıl şekillenecek?’ isimli bir panel ile başladı. Panelde, ChemOrbis Piyasa Bilgisi ekibinden uzman analistler, son iki yıldaki fiyat eğilimlerini analiz ettiler ve 2014’ün son çeyreğine dair beklentilerini bu analizden çıkardıkları kritik dersler ile harmanladılar.

Paneli takiben, Mehmet Fatih Karakaya ‘SOCAR ve PETKİM’e Genel Bakış’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Karakaya, Petkim’in ‘Petkim Value Site 2023 Projesi’ ismini verdikleri yeni yatırımlarına dikkat çekti. Karakaya, ”Bu yeni yatırımlar ve projelerle birlikte, amacımız Petkim Yarımadası’nda yüksek katma değerli ürünler üretmek, ithal kaynaklara olan bağımlılığı azaltmak ve Türkiye’de daha güçlü bir bilgi ve teknoloji üssü kurulmasına katkı sağlamak,” şeklinde konuştu.

Bu sunumu, Total Petrochemicals’tan Michel Cassart’ın konuşması takip etti. Cassart, PS’in stiren türevleri arasında en büyük pazar payına sahip olmasına karşın, EPS ve ABS talebinin büyümesine ilişkin beklentilerin PS’e kıyasla daha güçlü olduğunu vurguladı. Cassart ayrıca Avrupa’da önemi giderek artan yalıtım sektörü ve sektörde enerji verimliliğinin ve stiren türevlerinin rolünün artması ile ilgili bazı bilgiler paylaştı.

Son oturum Dhunseri Petrochemical/EIPET’ten Hosu Batra’nın ‘global PET piyasaları’ üzerine gerçekleştirdiği sunumu ile başladı. Batra, PET ve PET’in çoğu ham maddesinin global olarak tedarik fazlası sorunu ile karşı karşıya olduğunu ve bu durumun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ortalama işletim oranlarını düşük seviyelerde tutacağını belirtti. Batra, PET ticaretinin giderek yerelleşeceğini öne sürdü ve gelecek yıllarda büyümeyi hedefleyen PET üreticileri için rahatça satış yapabilecekleri bir yurtiçi piyasaya ya da bir komşu pazara sahip olmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Oturum IHS Chemical’dan Henry Warren’ın global PVC piyasalarında değişen dinamikler ile ilgili sunumu ile sona erdi. Warren, değişen yasaların Avrupa PVC piyasalarını önemli bir dönüşüme sürüklediğini, Asya’nın ise tedarik fazlası sorunu ile başa çıkmaya çalıştığını belirtti. Warren, sunumunda hem Avrupa hem de ABD’de PVC talebinin yavaşladığına dikkat çekti.

Yorum Bırak
© Plasmar Plastik ve Kimya San. ve Dis Tic. A.S / Bilgi Toplumu Hizmetleri / KVKK Aydınlatma Metni